Kategorie
blog

4 WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE TRANSPORTU PISKLĄT I MINIMALIZOWANIA SZANS NA STRES ZWIĄZANY Z DROBIEM

Czy wiesz, że jedną z najczęstszych przyczyn stresu drobiu jest transport? Stres ma wpływ na zdrowie kurcząt i może skutkować niższym poziomem produkcji i wyższymi kosztami.Niektóre z najważniejszych objawów fizjologicznych stresu drobiu obejmują:

 • Utrata masy ciała
 • Tłumienie odpornościowe
 • Zwiększenie podatności na choroby

Transportowanie kurcząt z jednego miejsca do drugiego jest często konieczne, ale może spowodować zachorowanie i, w skrajnych przypadkach, śmierć w wyniku stresu. Istnieją cztery kluczowe aspekty, aby dowiedzieć się, jak transportować kurczęta w sposób, który minimalizuje stres związany z drobiem i zapobiega stratom w produkcji.

Stres drobiu i jak transportować kurczęta

Kurczaki są wrażliwymi, nerwowymi zwierzętami, co sprawia, że ​​przeprowadzka jest trudnym zadaniem. Głośne dźwięki, zakłócenia, turbulencje, jasne światła i otwarte przestrzenie mogą przyczynić się do stresu drobiu podczas procesu transportu piskląt. Istnieją jednak cztery sprawdzone sposoby zmniejszenia ryzyka wystąpienia stresu . Każda z tych metod wymaga starannej kontroli środowiska transportowego i powoduje jak najmniej zakłóceń.

Transport piskląt, mulardy, dystrybucja, perliczki pisklęta, gęsi

1. Stwórz zdrowe środowisko

Niezbędny jest dostęp do świeżego powietrza i wody. Kurczaki nie mają gruczołów potowych i mogą łatwo ulec przegrzaniu w ciepłe dni, szczególnie gdy w ich otoczeniu brakuje dobrej wentylacji. Wybierz pojazd, który pozwala na przepływ powietrza podczas transportu i upewnij się, że każda skrzynia podróżna dla drobiu ma szczeliny oddechowe.

Kurczaki są bardziej komfortowe i spokojne, gdy czują, jak powietrze przepływa . To odpowiednik ludzi cieszących się chłodną letnią bryzą. Należy jednak uważać, aby nie wybrać pojazdu transportowego całkowicie otwartego na elementy. Pojazdy na wolnym powietrzu nie mogą osłonić kurczaków przed potencjalnymi opadami deszczu, śniegiem, gruzem wyrzuconym z drogi lub przytłaczającymi podmuchami wiatru.

Kurczaki muszą również mieć dostęp do świeżej wody co kilka godzin, w przeciwnym razie staną się odwodnione i bardziej zestresowane. Długie podróże będą również wymagały, aby stado było karmione co cztery godziny.

Spróbuj stworzyć otoczenie, które pozwoli twoim kurom na przepływ powietrza, wodę i paszę, której potrzebują, przy możliwie najmniejszym zakłóceniu .

2. Małe, ciemne pudełka

Chcąc, aby twoje kurczęta czuły lekki powiew, musisz ograniczyć dostęp do światła. Użyjmałych, ciemnych skrzyń, aby zmniejszyć poziom stresu. Sprawdź otwory wentylacyjne, aby upewnić się, że nie są wystarczająco duże, aby wpuścić dużo światła. Kurczaki pogrążają się w stanie uśpienia w ciemności, dzięki czemu są zrelaksowane . Im ciemniejsze kolory mogą tworzyć skrzynie, a jednocześnie pozwalają na dużo świeżego powietrza, tym lepiej.

Używanie małych skrzynek, w których można trzymać dwie lub trzy kurczęta, jest najlepszym sposobem na przeniesienie stada. Przytulne ćwiartki zapobiegną przemieszczaniu się podczas transportu, a towarzystwo innych kurcząt zapewni im spokój.

3. Cicha, płynna podróż

Staraj się unikać podróży z głośnym ruchem, dużą ilością budowli i wyboistych dróg.Gładkie, ciche dyski zminimalizują szanse na stres związany z drobiem.

Zanim zaczniesz transportować kurczęta, zmniejsz hałas, który będą napotykać, umieszczając skrzynie na dźwiękochłonnych powierzchniach , takich jak koce lub gumowe maty. Warto również rozważyć użycie izolowanego pojazdu.

4. Przygotuj obudowę

Zanim przeniesiesz stado z jednej lokalizacji do drugiej, przygotuj nowy obiekt mieszkalny z następującymi niezbędnymi elementami:

 • Świeża pasza i woda
 • Czysta pościel (słoma lub wióry)
 • Obudowa zapewniająca ochronę przed drapieżnikami

Chcesz, aby środowisko wyglądało normalnie, a kurczęta były jak najbardziej treściwe, gdy dotrą do nowej lokalizacji. Aby uzyskać najlepsze wyniki, poświęć trochę czasu, aby upewnić się, że wszystko jest gotowe przed transportem piskląt http://www.mularddystrybucja.pl/flotasamochodowa.

Jeśli wykonasz te cztery kroki, znacznie zminimalizujesz szanse stresu drobiowego na kurczęta. Zanim przetransportujesz swoje stada, rozsądnie jest podjąć środki ostrożności i wdrożyć program zarządzania stresem . Może to pomóc w zapobieganiu wczesnemu początku stresu, umożliwiając kurczakom osiągnięcie optymalnego stanu zdrowia.

W jaki sposób pomaga program zarządzania stresem:

Kiedy kurczaki doświadczają stresu, ich ciała wykorzystują swoje rezerwy żywieniowe, próbując przywrócić zdrową równowagę fizjologiczną. Po wyczerpaniu rezerw stres drobiu może być śmiertelny. Program zarządzania stresem wykorzystuje nielecznicze suplementy diety w celu przywrócenia rezerw organizmu z następującymi pięcioma niezbędnymi składnikami odżywczymi:

 1. Elektrolity
 2. Aminokwasy
 3. Witaminy
 4. Minerały
 5. Probiotyki i produkty fermentacji

Korzystanie z planu radzenia sobie ze stresem nie tylko przygotowuje kurczaki do przetrwania potencjalnego stresu spowodowanego transportem, ale może także pomóc ożywić ich zdrowie i poprawić wskaźniki produkcji.